همان‌طور که می‌دانید یکی از عوامل مهم برای ایجاد زمینه مساعد و یادگیری مطلوب محیط مناسب است تا در آن محیط بتوان نهایت تمرکز را ایجاد نمود.

1 ـ یک مکان معین را برای مطالعه کردن تخصیص دهید. آیا شما مکانی را در اختیاردارید، که در آن با خودتان خلوت کنید؟
اگر تصمیم به مطالعه کردن دارید، باید بهترین مکان ممکن را برای این کار پیدا کنید. البته این مکان حتماً باید آرام و بی سر و صدا باشد و در آن شخص در اثر صداهایی مانند رادیو، تلویزیون و سرو صدای اشخاص دچار گیجی نشود. پس از مدتی، مطالعه کردن به رفتاری مناسب با آن محیط ویژه تبدیل می‌شود. سپس در هرجایی که در این دنیا قرار بگیرید، فکر می‌کنید باید کار متناسب آن محل را انجام دهید.
فعالیت‌ها و تکالیف ناتمام در مقایسه با آن‌هایی که تمام شده‌اند، بیشتر موجب تخیل و رؤیاپردازی می‌گردند.


2 ـ‌ قبل از شروع یک تکلیف، زمانی را که برای پایان دادن به آن انتظار دارید بر روی یک صفحه بنویسید. گزارشی از اهداف مورد نظرتان تهیه کنید. این مرحله در کل، زمانی را تلف نمی‌کند؛ اما می‌تواند بسیار مفید باشد. سعی نکنید که درجه اهدافتان را به‌صورت رؤیایی بالا ببرید. فقط اهداف را بافاصله زمانی کم افزایش دهید.3 ـ با انتخاب نمادهای اجتماعی که به مطالعه مربوط است، توانایی تمرکزتان را تقویت کنید. در این رابطه شکل خاصی از لباس مثلاً یک کلاه، روسری و یا یک مجسمه جدید و را انتخاب کنید. قبل از اینکه مطالعه را شروع کنید، کلاه را بپوشید یا مجسمه کوچکتان را بر روی میز قرار دهید. این نماد علامتی برای اشخاص دیگر است مبنی بر اینکه در حال کارکردن هستید و از آن‌ها می‌خواهید که مزاحم شما نشوند. استفاده از این روش را فقط به زمان مطالعه اختصاص دهید.
4 ـ اگر حواستان پرت شده است، بایستید و رویتان را از کتاب‌هایتان برگردانید. پشت میزتان ننشینید، اگر این کار را بکنید بعد از مدتی مطالعه با رؤیاپردازی و احساس گناه مرتبط خواهد شد و اگر مجبور به تخیل هستید در اتاق قدم بزنید. اتاق را ترک نکنید. فقط بایستید و در حالی که به تکالیف درسی‌تان نگاه نمی‌کنید به تخیل بپردازید. عمل فیزیکی ایستادن، فکر شما را بر روی کارتان متمرکز می‌سازد. گفتن این جمله به خود که "من باید بایستم"به شما در متمرکز کردن حواستان کمک می‌کند.5- برای شروع مطالعه، زمان معینی را اختصاص دهید. رفتار و عادات معین همیشه در طی روز در زمان مربوط به خودشان رخ می‌دهند. شروع کردن رفتارهای کنترل‌شده توسط زمان، کاری نسبتاً ساده است. مسئله مورد توجه این است که اگر بتوانید به‌طور عادتی مطالعه کنید یا حداقل قسمتی از مطالعه روزانه خود را انجام دهید، بعدها شروع آن آسان‌تر خواهد بود. سعی کنید زمان مطالعه را به‌صورت عادتی درآورید و به آنچه که قبل از شروع مطالعه انجام می‌دهید، دقت کنید. این یک روش برای بهتر کردن تمرکزتان است.6 ـ درست قبل از شروع زمان مطالعه، هیچ کار ناتمامی را شروع نکنید. فعالیت‌های نیمه تمام معمولاً بیشتر از کارهای تکمیل شده، ذهن را مشغول می‌کنند. اگر عقیده مذکور را درباره عادت تخیل کرد بکار ببرید، بنابراین وقتی‌که می‌دانید به زمان مطالعه نزدیک می‌شوید ذهنتان را درگیر مسائل پیچیده و بحث‌های طولانی نکنید. این راهی برای بالا بردن توانایی تمرکز شماست.
اگر در هنگام مطالعه، ذهنتان مشغول مسائلی می‌شود که باید آن را انجام دهید آن را در دفترچه یادداشت کنید.7 ـ اهداف کوتاه مدت و منظمی را برای خود در نظر بگیرید. اگر ریاضی می‌خوانید، زمانی را برای حل هر مسئله در نظر بگیرید. به‌عبارت‌دیگر تکالیفتان را به واحدهای کوچکی تقسیم کنید. برای همه اهداف معین شده زمانی را تعیین کنید. این شیوه توانایی شما را برای مطالعه کردن، افزایش می‌دهد بدون اینکه تمرکزتان را از دست بدهید.


8 ـ اگر در هنگام مطالعه، ذهنتان مشغول مسائلی می‌شود که باید آن را انجام دهید آن را در دفترچه یادداشت کنید. در این صورت مطمئن می‌شوید که در صورت نگاه کردن به دفترچه متوجه کارهایی که باید انجام دهید خواهید شد. نگرانی در مورد فراموش کردن کارهایی که باید انجام دهید، ممکن است موجب اختلال در مطالعه شود.


9 ـ اگر مجبور باشید که موارد ناخوشایندی را مطالعه کنید و شما می‌دانید که از خواندن آن مطالب احساس بدی به شما دست می‌دهد، چه عکس‌العملی نشان می‌دهید؟ احتمالاً مطالعه را متوقف کرده و مشغول خیال‌بافی می‌شوید و دلایل خوبی برای متوقف کردن مطالعه پیدا می‌کنید. اگر این‌گونه عمل کنید می‌توان گفت که اضطراب یادگیری دارید، تنها راه از بین بردن اضطراب یادگیری، یادگرفتن این مطلب است که چگونه استراحت کنیم. اگر ازلحاظ حسمی و روحی کاملاً استراحت کرده باشید، تقریباً غیرممکن است که هیچ نگرانی از خواندن به خود راه دهید. کتاب را با آرامش مطالعه کنید نه با هیجان و اضطراب. وقت مطالعه، مطالعه کنید و نگرانی رابرای زمان خودش بگذارید. هردو را در یک زمان انجام ندهید.

 

                

                           برای مطالعه‌ی بیشتر موضوع فوق، لطفاً کلیک کنید.